Seminář ČFOKK Okinawa Kobudo - 21.10.2023, Havl. Brod

Seminář ČFOKK Okinawa Kobudo - 21.10.2023, Havl. Brod

Okinawa Kobudo je velmi staré bojové umění z ostrova Okinawa, které vzniklo oddělením od Karate, a tak karate se stalo systémem boje beze zbraně a kobudo systémem boje se zbraněmi. Tyto zbraně v minulosti okinawané vytvořili ze zemědělských, rolnických nástrojů a některé zbraně byly dovezeny z Číny. Mezi tyto zbraně patří například: dlouhá tyč, sai, tonfa, všem známé nunchaku a několik dalších zbraní. Nejen Okinawa Shorin-ryu Karate, ale i Okinawa Kobudo je v České republice vyučováno a šířeno národní organizací: Česká federace Okinawa Karate a Kobudo, která v České republice oficiálně zastupuje mezinárodní organizaci WOF. Jednou z hlavních aktivit pro rozvoj těchto dvou bojových umění jsou pravidelné stáže, které se strategicky konají v centru České republiky ve městě Havlíčkův Brod, aby dojezdovou vzdáleností přijatelné i pro zahraniční účastníky.

Jednou z nich byla i stáž pořádaná v sobotu 21.10.2023, samozřejmě ne jinde než v Havlíčkově Brodě.

Seminář vedl sensei Jan Kopecký (6.dan karate, 5.dan kobudo), který je hlavním instruktorem WOF pro Českou republiku, zároveň předsedou ČFOKK a také přímým žákem a pokračovatelem okinawského velmistra hanshi Kenyu Chinena (10.dan).

Celkem šestihodinový trénink rozdělený na dvě části, dopolední a odpolední, byl zaměřen na nácvik a zdokonalování techniky se zbraněmi Sai, Timbe, Nunchaku a Kama. Dále byla pozornost také věnována kondičním aspektům, a to zejména rychlost a síla, které v Okinawa kobudo jsou významným činitelem realizace techniky, a to zejména při zkouškách na žákovské a hlavně mistrovské stupně.


Fotogalerie