sensei Jan Kopecký, renshi


Jan Kopecký se narodil v roce 1979 v České republice. S karate začal jako náctiletý – tak jako většina karatistů v ČR cvičil Shotokan Karate. V roce 2000 složil zkoušku na 1.dan. V té době trénoval u senseie Jiřího Drápy díky, kterému Jan Kopecký získal bojového ducha a jeho karate se bylo více bojové umění než sport. Spolu se účastnili mnoha akcí pod vedením japonských mistrů. Po několika letech, kdy už byl Jan Kopecký držitel stupně 2.dan a jejich karate klub byl z finančních důvodů zavřen se rozhodl pokračovat v tradiční a původní formě karate. Protože v České republice žádná taková seriózní organizace neexistovala vycestoval Jan Kopecký do zahraničí, kde se na mezinárodním gasshuku pořádaném Polskou unií Shorin-ryu Karate i Kobudo seznámil s okinawským velmistrem Kenyu Chinenem – prezidentem a hlavním instruktorem mezinárodní organizace World Oshu-kai Dento Okinawa Shorin-ryu Karate Kobudo Federation. Toto gasshuku ho tak zaujalo, že po návratu se už vůbec nevrátil k tomu co cvičil do té doby a věnoval se pouze Okinawa Shorin-ryu Karate. Se začátky v Shorin-ryu Karate a Okinawa Kobudo mu první roky pomáhal hlavní instruktor WOF pro Polsko kyoshi Aleksander Staniszew – v té době držitel stupně 7.dan Okinawa Shorin-ryu Karate a 5.dan Okinawa Kobudo, kterého navštěvoval každý druhý nebo třetí víkend za účelem soukromých tréninků a později se zapojil do tréninku i s ostatními polskými instruktory. Současně se, ale Jan Kopecký účastnil seminářů, soustředění i soukromých tréninků pod vedením senseie hanshi Kenyu Chinena. Po pár letech se díky své vůli, nasazení a talentu stal jedním z nejlepších studentů senseie Chinena a pak v roce 2006 i hlavním instruktorem WOF pro Českou republiku.

V roce 2008 sensei Jan Kopecký založil Českou federaci Okinawa Karate a Kobudo, za účelem reprezentace výše uvedené mezinárodní organizace senseie Chinena WOF v České republice. Od vzniku až do současnosti působí v této organizaci jako předseda. Česká federace Okinawa Karate a Kobudo má dnes své dojo v několika městech České republiky, které vedou kvalifikovaní instruktoři. Hlavní dojo se nachází téměř v geografickém centru České republiky – ve městě Havlíčkův Brod. Toto dojo má kolem 90ti členů všech věkových kategorií.

V současné době je sensei Jan Kopecký držitel stupně 6.dan v Okinawa Shorin-ryu Karate a 5.dan v Okinawa Kobudo a je jeden z pokračovatelů učení svého okinawského mistra hanshi Chinena. Sensei Jan Kopecký vycvičil kolem 30ti držitelů černých pásů v karate a kobudo. Pravidelně vede národní semináře Okinawa Shorin-ryu Karate a Okinawa Kobudo, kterých se účastní karatisté a „kobuďáci“ nejen z České republiky, ale i okolních zemí. Každoročně pořádá v České republice mezinárodní gasshuku WOF, které vede jeho sensei – hanshi Kenyu Chinen.

Ve svém profesním životě sensei Jan Kopecký působí jako instruktor boje z blízka, sebeobrany, policejní taktiky a použití donucovacích prostředků.

Úspěchy na světových šampionátech Okinawa Karate a Kobudo:

  • Tokyo 2017: 1x zlatá medaile, 3x stříbrná medaile, 2x bronzová medaile
  • Yomitan 2013: 1x zlatá medaile, 3x bronzová medaile
  • Czech Open 2012: pohár nejlepšího bojovníka
  • Kanada 2009: 2x bronzová medaile

Fotogalerie